BİBER SALÇASI (GÜNEŞTE OLGUNLAŞTIRILMIŞ) 500 GR

35,00TL
  • Vergiler Hariç:35,00TL
Göz nurumuz olan tohumlarımızı, fidan haline getiriyoruz, bir karış boyunda büyüyünce toprağa fideliyoruz. Çapası, doğal keçi gübresi (ters) derken iki ayda elimize aldığımız mahsulümüzü toplayıp, çiftliğimize getiriyoruz.Yaz güneşi ile pişen biberlerimizin, salçaya dönüşme macerasına; öncelikle dağ suyumuzda 4 ayrı suda yıkayarak başlıyoruz. Çekirdekilerini ve sapını aldığımız biberlerimizi temiz laklı bidonlarımıza doldurup 3 ila 5 gün bekletiyoruz. Beklettiğimiz, salçaya dönen biberlerimizi süzüp, krom tepsilerimize döküp üzerine kaya tuzu ilave ediyor ve tül örterek güneşte kıvam alması amacı ile dinlenmeye bırakıyoruz.Geleneksel yöntemler ile geçmişten günümüze aktardığımız birbirinden farklı lezzetlerimizde olduğu gibi salçamızı hazırlarken de özen gösterdiğimiz noktalar var:Tohumlarını ve yeşil saplarını dikkatle, tamamen ayırıyoruz. Çünkü tadı ve dokusunun güzelliği için içine tohum, sap karışmaması oldukça önemli! Ekşime yapmasını önlemek için titizlikle süzme işleminden geçiriyoruz.Kalan koyu kısmına bar tozu kullanmadığımız için normalden biraz fazla kaya tuzu ekliyoruz. İyotlu tuz sulanma yapabileceği için kaya tuzu kullanıyoruz.Geleneksel yöntemlerimizle güneşte, tül örterek kıvamını oluşturuyoruz. Sağlıklı gün ışığında tercihimiz olan Eylül ayında 09:00 -11:00 ve 15:00 -17:00 saatleri arasında dinlenmeye bırakıyoruz.Metal kaşık sulanma yapabileceği için her gün 2 kez tahta kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Salçanın uzun süre dayanmasını sağlayan faktörlerin başında tuz geliyor. Bar tozu kullanmadığımız için bolca kaya tuzu kullanıyoruz. Sizin de salçamızı yemeklerinizde kullanırken ilave tuz kullanmamanızı öneriyoruz.Her kullanımda ağzını sıkı sıkı kapatmanızı ve küflenmesini önlemek için zeytinyağı eklemenizi öneriyoruz. Zeytinyağı yapısı gereği salçanızı koruyacak ve bozulmaların önüne geçecektir.Afiyet olsun.....
Göz nurumuz olan tohumlarımızı, fidan haline getiriyoruz, bir karış boyunda büyüyünce toprağa fideliyoruz. Çapası, doğal keçi gübresi (ters) derken iki ayda elimize aldığımız mahsulümüzü toplayıp, çiftliğimize getiriyoruz.


Yaz güneşi ile pişen biberlerimizin, salçaya dönüşme macerasına; öncelikle dağ suyumuzda 4 ayrı suda yıkayarak başlıyoruz. Çekirdekilerini ve sapını aldığımız biberlerimizi temiz laklı bidonlarımıza doldurup 3 ila 5 gün bekletiyoruz. Beklettiğimiz, salçaya dönen biberlerimizi süzüp, krom tepsilerimize döküp üzerine kaya tuzu ilave ediyor ve tül örterek güneşte kıvam alması amacı ile dinlenmeye bırakıyoruz.

Geleneksel yöntemler ile geçmişten günümüze aktardığımız birbirinden farklı lezzetlerimizde olduğu gibi salçamızı hazırlarken de özen gösterdiğimiz noktalar var:

  • Tohumlarını ve yeşil saplarını dikkatle, tamamen ayırıyoruz. Çünkü tadı ve dokusunun güzelliği için içine tohum, sap karışmaması oldukça önemli! 
  • Ekşime yapmasını önlemek için titizlikle süzme işleminden geçiriyoruz.
  • Kalan koyu kısmına bar tozu kullanmadığımız için normalden biraz fazla kaya tuzu ekliyoruz. İyotlu tuz sulanma yapabileceği için kaya tuzu kullanıyoruz.
  • Geleneksel yöntemlerimizle güneşte, tül örterek kıvamını oluşturuyoruz. Sağlıklı gün ışığında tercihimiz olan Eylül ayında 09:00 -11:00 ve 15:00 -17:00 saatleri arasında dinlenmeye bırakıyoruz.
  • Metal kaşık sulanma yapabileceği için her gün 2 kez tahta kaşık yardımı ile karıştırıyoruz.
  • Salçanın uzun süre dayanmasını sağlayan faktörlerin başında tuz geliyor. Bar tozu kullanmadığımız için bolca kaya tuzu kullanıyoruz. Sizin de salçamızı yemeklerinizde kullanırken ilave tuz kullanmamanızı öneriyoruz.
  • Her kullanımda ağzını sıkı sıkı kapatmanızı ve küflenmesini önlemek için zeytinyağı eklemenizi öneriyoruz. Zeytinyağı yapısı gereği salçanızı koruyacak ve bozulmaların önüne geçecektir.

Afiyet olsun...
Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi